Dolar Bazlı Bist 100 de Yaşanan Olaylar, Borsa İstanbul’da Yaşanan Olaylar

Dolar Bazlı Bist 100 de Yaşanan Olaylar, Borsa İstanbul’da Yaşanan Olaylar

Borsanın 2010 yılından bu güne zirvesi DÜZ HESAP 500$ dır 2012 Aralık ayında bu zirveyi görmüş şuan ise borsa 250$ borsa ne olursa olsun 1000$ ı görecektir. İster dolar düşerek görsün ister dolar çıkarak görsün bu insanlar biz küçük yatırımcılara hisse aldırmamak için elinden geleni yapıyor yapacakta.

Dolar Bazlı Bist 100 de Yaşanan Olaylar, Borsa İstanbul'da Yaşanan Olaylar
Dolar Bazlı Bist 100 de Yaşanan Olaylar, Borsa İstanbul’da Yaşanan Olaylar

Küresel Finansal Kriz (2008)

ABD’deki mortgage kredilerine dayalı finansal ürünlerin iflas etmesi sonucu 2008’de dünya ekonomisi, büyük bir krize girdi. Altın ve petrolün de içinde bulunduğu önemli madenler tarihinin en yüksek değerine ulaşırken ABD doları neredeyse bütün diğer para birimleri karşısında önemli ölçüde değer kaybetti. Bu kriz, dünya genelindeki borsalarda büyük düşüşlere neden oldu ve çok kısa sürede Avrupa’ya da yayıldı.

Borsa İstanbul Krizi (2018)

Yurt dışında yaşanan ticaret savaşları, ülkedeki erken seçim gibi olayların negatif etkileri 2018’de Borsa İstanbul’da büyük bir düşüşe neden oldu. Ülkeler arası siyasi ilişkiler ve bölgesel risklerle ülke ekonomisi oldukça kırılgan bir hâle geldi. Brexit’in izlediği ticaretteki korumacı politikalar, cumhurbaşkanı seçimleri ve 27. dönem milletvekilliği seçimi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının izlediği spekülatif kur değişikleri nedeniyle ekonomi dengesizleşti. Dolar yükseldi ve BIST bu dönemde yaklaşık %21 oranında düştü.

COVID-19 Pandemisi (2020)

2020 yılında meydana gelen COVID-19 pandemisi, küresel çapta ekonomik krize neden oldu. Dünya genelindeki borsalarda düşüşler yaşadı. Avusturya, ABD, Almanya, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinde borsa endeksleri %30’un üzerinde değer kaybetti. 2020’nin son altı aylık dönemi dikkate alındığındaysa BIST de pandemi nedeniyle %30 geriledi.

Borsa İstanbul Cumhurbaşkanlığı Seçim Krizi (2023)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir