Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları SISE Hisse

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Hisse, SISE Hisse Detay

36TL Altı Ucuzdur, Uygundur, Al, Biriktir.13 Nisan 2023 itibariyle 45TLdir. Pahalıdır Alınmaz Uyguna Alan Bekler. 30 Nisan 2023 tarihi itibariyle 36,86TL dir buradan ilk alım yapılır. 36TL altında kaldığı sürece alıp biriktirilenebilinir. Benim Kişisel Görüşüm. Kendime Nottur. Kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir.

sisecam

 

* Şirketin toplam yatırımlarının değeri yaklaşık 7 milyar dolar değerinde olmasına rağmen piyasa değeri 5,8 milyar dolar!

** Şişecam, Ocak-Mart 2023 döneminde yurt içi ve yurt dışındaki kuruluşlarında 1,3 Milyon ton cam üretimi, 1,1 Milyon ton soda külü ve yaklaşık 908 bin ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

*** 2023 Ocak-Şubat döneminde Türkiye’nin cam ithalatı miktar ve değer bazında artış gösterdi. Cam ithalatı bu dönemde geçen yıla göre miktar bazında %36, değer bazında %15 arttı. Türkiye’nin cam ihracatı ise miktar bazında %14 azaldı, ancak değer bazında %13 arttı.

**** Şişecam finansal sonuçlarına göre ilk çeyrekte yıldan yıla satış gelirleri %67 artarak 28,3 milyar lira, Favök %28 artarak 5,7 milyar lira, net kar ise %34 azalarak 2,3 milyar lira olarak gerçekleşti. 1,4 milyar liralık vergi gideri ve nette 638 milyon liralık finansman gideri net karı törpüledi

***** İlk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak satış gelirleri 106,7 milyar liraya ulaşırken net kar rakamı da 18,1 milyar liraya ulaştı.

****** Şirketin bu çeyrekte brüt kar marjı %33,8, favök marjı %20,1, net kar marjı ise %8,3 olarak gerçekleşti.

******* Küresel bir dev olma yolunda yoğun yatırımlar gerçekleştiren Şişecam’ın net borç/Favök rasyosu 1,2 ile ideal seviyelerde. Şirketin borcunu çevirme gibi bir problemi yoktur.

******** Borsamızda yatırımcılar yoğun yatırım yapan şirketlere genelde yüksek çarpanlar ödemeye razı gelirler. Fakat Şişecam için böyle bir durum olduğunu söyleyemeyiz. Şirketin toplam yatırımlarının değeri yaklaşık 7 milyar dolar değerinde olmasına rağmen piyasa değeri 5,8 milyar dolar. Yani bu durum yapılan yatırımların bir Şişecam’dan daha fazla değerde olduğunu gösteriyor. Enteresan bir durum.

********* Şişecam hisse fiyatı EMA200’e kadar sarkmış durumda. EMA200’ün altına düştüğü en son zaman pandemi düşüşünün olduğu 2020 yılı. 3 senedir bu noktayı görmemiş.

Şirketin Dahil Olduğu Endeksler:

BIST BANKA DIŞI LİKİT 10 / BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK 25 / BIST İSTANBUL / BIST 30 / BIST TEMETTÜ / BIST 50 / BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK / BIST KURUMSAL YÖNETİM / BIST HOLDİNG VE YATIRIM / BIST YILDIZ / BIST TÜM / BIST MALİ / BIST TEMETTÜ 25 / BIST 100

Şirketin Sektörü:

MALİ KURULUŞLAR / HOLDİNGLER VE YATIRIM ŞİRKETLERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir